Job

Pse duhet të keni (të paktën) dy karriera?

Nuk është e pazakontë të takosh një avokat që do të donte të punonte në energjinë e rinovueshme ose një zhvillues aplikacionesh që do të donte të shkruante një roman ose një redaktor që fantazon të bëhet një projektues peizazhi. Ndoshta ju gjithashtu ëndërroni të kaloni në një karrierë që është krejtësisht e ndryshme nga puna juaj aktuale. Por në përvojën time, është e rrallë që njerëz të tillë të bëjnë në fakt hapin kryesor. Kostot e ndërrimit duken shumë të larta dhe mundësia e suksesit duket shumë e largët.

Por përgjigjja nuk është të mbyllni punën tuaj aktuale, të paplotësuar dhe ngadalë duke u dërrmuar. Unë mendoj se përgjigja është t'i bëjmë të dyja. Dy karriera janë më të mira se një. Dhe duke u përkushtuar në dy karriera, do të prodhoni përfitime për të dyja.

Në rastin tim, unë kam katër profesione: jam një strateg i korporatës në një kompani të Fortune 500, oficer i Rezervës së Marinës së SHBA, autor i disa librave dhe producent diskografik. Dy pyetjet që njerëzit më bëjnë më shpesh janë: "Sa fle?" dhe "Si gjen kohë për t'i bërë të gjitha?" (përgjigjet e mia: "shumë" dhe "Unë gjej kohën"). Megjithatë, këto pyetje "procesore" nuk hyjnë në thelbin e arsyeve dhe motivimeve të mia. Në vend të kësaj, një pyetje më zbuluese do të ishte: "Pse keni karriera të shumta?" Thjesht, duke punuar shumë punë më bën më të lumtur dhe më lë më të plotësuar. Gjithashtu më ndihmon të performoj më mirë në çdo punë. Ja se si.

Subvenciononi zhvillimin e aftësive tuaja
 

Paga ime e punës në korporatë subvencionon karrierën time si producent. Pa asnjë histori si producent, askush nuk do të më paguante për të prodhuar muzikën e tij ose të saj dhe nuk ishin paratë që më motivuan të bëhesha producent në radhë të parë – ishte pasioni im për xhazin dhe muzikën klasike. Prandaj, dola vullnetar që të fitoja përvojë në këtë industri të re. Puna ime e përditshme jo vetëm që më dha kapitalin për të bërë albume, por më mësoi aftësitë për të pasur sukses si producent. Një prodhues i mirë duhet të jetë dikush që di të krijojë një vizion, të rekrutojë personel, të vendosë një afat kohor, të mbledhë para dhe të shpërndajë produkte. Pas prodhimit të më shumë se një duzinë albumesh dhe fitimit të disa Grammy-ve, kompanitë diskografike dhe muzikantët kanë filluar të kontaktojnë për të parë nëse mund të më punësojnë si producent. Unë ende refuzoj pagesën sepse të bësh muzikë, diçka që është e përjetshme, është një shpërblim i mjaftueshëm për mua.

Në të njëjtën kohë, unë zakonisht ftoj klientët e mi të korporatës në seancat e regjistrimit. Për dikë që punon në një zyrë gjatë gjithë ditës, është emocionuese të shkosh "prapa skene" dhe të ndërveprosh me këngëtarë, muzikantë dhe profesionistë të tjerë krijues. Gjate kohës që isha në Kubë duke bërë një album, një nga klientët e mi vuri re për muzikantët që kërcenin: "Unë kurrë nuk kam qenë rreth njerëzve që argëtohen kaq shumë në punë". Fakti që klientët e mi kanë një përvojë fenomenale më ndihmon vetëm të fitoj të ardhura në punë, kështu që karriera ime e korporatës dhe ajo e regjistrimit janë reciprokisht të dobishme,

Bëni miq në qarqe të ndryshme
 

Kur punoja në Wall Street, rrethi im profesional fillimisht ishte i kufizuar në njerëz të tjerë në sektorin e shërbimeve financiare: bankierë, tregtarë, analistë, ekonomistë.Të marrë së bashku, të gjithë ne krijojmë një pikëpamje "konsensusi" mbi tregjet. Dhe shumica e klientëve të mi, po kërkonin diçka ndryshe: "Më jepni një perspektivë të kundërt". Me fjalë të tjera, ata nuk donin të dëgjonin mendimin e grupit. Unë e mora këtë si urdhër marshimi për të përdorur rolodeksin tim për njerëzit që mund t'u ofrojnë klientëve të mi një perspektivë të diferencuar.

Për shembull, një nga klientët e mi donte të kuptonte se çfarë i thoshin qytetarët kinezë njëri-tjetrit. Duke qenë se jam autor, kam njohur shkrimtarë të tjerë, kështu që kontaktova me mikun tim që ishte gazetar në një gazetë periodike që monitoron muhabetet në Kinë. I pa kufizuar nga departamenti i pajtueshmërisë së një banke, ai ishte në gjendje t'i jepte një perspektivë të shfrenuar klientit tim, i cili ishte shumë mirënjohës. Duke qenë në qarqe të ndryshme, ju mund të prezantoni në mënyrë selektive njerëz që zakonisht nuk do të takoheshin kurrë dhe që nuk do të zhbllokonin vlerën për këdo.

Zbuloni Inovacione të Vërteta
 

Kur punoni në punë të ndryshme, mund të identifikoni se ku ndërveprojnë idetë – dhe më e rëndësishmja, ku duhet të ndërveprojnë ato. “Është teknologjia e martuar me artet liberale, e martuar me shkencat humane, ajo që na jep rezultatin që e bën zemrën tonë të këndojë”, tha Steve Jobs, i cili ishte mishërimi i të menduarit ndërdisiplinor.

Për shkak të uraganit Katrina, shumë muzikantë u larguan nga New Orleans. Në vend të gjenerimit të fondeve për të ndihmuar muzikantët në qytet, mund të kisha krijuar një organizatë tipike jofitimprurëse që i'u bënë thirrje njerëzve për para. Në vend të kësaj, unë ndihmova në krijimin e një zgjidhjeje më të qëndrueshme: një ndërmjetësim për muzikantët që e përshkrova si "Wall Street takon Bourbon Street"

Njerëzit që dëshironin të rezervojnë një muzikant për një festë në Nju Jork mund të gjenin një bend muzikor në faqen e internetit të organizatës sime, e cila më pas do t'i kërkonte rezervuesit të shtonte një "bakshish" që do t'i ndahej një bamirësie me bazë në Nju Orleans..

Rezervuesi (që në disa raste ishin klientët e mi të korporatës) gjeti lehtësisht një grup për festën, muzikanti nga Nju Jork mori një koncert dhe bamirësia në New Orleans mori një donacion të vogël. Për shkak të kohës sime duke punuar në një bankë, unë kam qenë në gjendje të krijoj një lloj tjetër organizate, e cila që atëherë është bashkuar me një organizatë bamirëse edhe më të madhe.

Kur ju ndiqni kuriozitetet tuaja, do të sillni pasion në karrierën tuaj të re, gjë që do t'ju bëjë më të përmbushur. Dhe duke bërë më shumë se një punë, mund të përfundoni duke i bërë të gjitha më mirë.

Nga: Kabir Sehgal

Kabir Sehgal është autori më i shitur i New York Times dhe Wall Street Journal i shtatë librave, duke përfshirë Coined: The Rich Life of Money and How Its History has Shaped Us. Ai punon në strategjinë e korporatës në një kompani Fortune 500 dhe më parë ka shërbyer si nënkryetar në J.P. Morgan. Ai është gjithashtu një veteran i marinës amerikane dhe producent i shumëfishtë fitues i çmimeve Grammy dhe Latin Grammy. Mund ta ndiqni në Twitter ose Facebook.